Academic Senate

Senate Voting Membership

ASEC Officer Alternate
Chair Arlene Haffa   
Vice-Chair Jill Hosmer-Jolley  
Secretary Sara Salazar Hughes  
Parliamentarian  Lisa Leininger  
Faculty-At-Large Sara Powell  
Faculty-At-Large Erin Ramirez  
Statewide Senator Ryne Leuzinger  
Statewide Senator Scott Waltz  
Senators by Academic Area Senator  
Agricultural Plant & Soil Sciences, BS JP Dundore-Arias Arun Jani
Biology, BS Liz Alter Caetano Albuquerque
Business Administration, BS Heiko Wieland Mohamed Abouzahra
Business Administration, MBA Jenny Lin Mary Anne Majadillas
Cinematic Arts & Technology, BA Silvia Turchin  
Collaborative Health and Human Services Ignacio Navarro  
Communication Design, BS Katie Green Amir Attia
Computer Science, BS Shahidul Islam Bude Su
Elementary Education (Multiple Subject Credential) Kayce Mastrup  
Secondary Education (Single Subject Credential) Bethany Schwartz  
Special Education Credential Jillian Talley  
Education, MA Erin Ramirez  
Environmental Studies, BA Seth Gustafson Tori Derr
Environmental Science Technology and Policy, BS Jenny Duggan Jimmy Guilinger
Environmental Science, MS John Olson Jimmy Guilinger
Ethnic & Gender Studies, BA    
Global Studies Angie Tran  
Humanities & Communication, BA Estella Porras  
Human Development & Family Studies  Christi Cervantes Rob Weisskirch
Instructional Science and Technology, MS Josh Gross Miguel Lara
Japanese Language and Culture, BA Shigeko Sekine  
Kinesiology, BS Steven Machek  
Liberal Studies, BA Irene Nares-Guzicki Patty Whang
Library Jeff Corrigan Kelsey Nordstrom-Sanchez
Marine Science, BS Alison Haupt  
Marine Science, MS Cheryl Logan  
Mathematics, BS Jennifer Clickenbeard  
Music, BA Violet Cavicchi Muñoz  
Nursing Alyssa Erikson Ann Lurati
Physician's Assistant, MS Christopher Forest  
Psychology, BA Christine "KiKi" Rosales Zurine De Miguel
MS School Psychology Tara Kulkarni  
MS Speech-Language Pathology Kerrie Chitwood  
Social and Behavioral Sciences, BA Tolga Tezcan  
Social Work, MSW Kai Medina Martinez  
Spanish Language & Hispanic Cultures, BA David Vila Dieguez  
Statistics, BS Judith Canner  
Sustainable Hospitality Management, BS Angel Gonzalez Choonghyoung Lee
University College Ernest Stromberg  
Visual and Public Art, BA    
Lecturer Representative (1) Aimee Escalante Ajit Abraham
Lecturer Representative (2) Lee Ritscher Christiana "Pilar" Graham
Athletics / Coaches Representative Laura VanWart Courtney Materazzi
Personal Growth & Counseling Center (PGCC) Representative   Amy Miller  
Previous Chair, Academic Assembly Michael B. Scott  
Committee Chairs Chair  
Academic Committee on International Programs (ACIP) Ondine Gage   
Assessment Committee  Eric Martin  
Budget & Resource Management Committee (BRMC) Lipika Deka   
Educational Planning & Policy Committee (EPPC) Jeffrey Wand  
Faculty Affairs Committee    
General Education Curriculum Committee (GECC) Becky Pozzi  
Committee on Justice, Equity, Diversity & Inclusion (JEDI) Jenny Kuan  
Post Graduate Studies Committee (PGSC) Cathi Draper Rodriguez  
Committee on Research, Scholarship & Creative Activity (RSCA) Kent Adams   
Senate Curriculum Committee Council (SCCC) Trish Sevene  
Senate Technology Committee Erin Ramirez   
Student Affairs & Academic Support Committee (SAAS)    
University Requirements Curriculum Committee (URCC) Nelson Graff Ryne Leuzinger
Ex-Officio (Non-Voting) Member  
President Vanya Quiñones  
Provost Andrew Lawson (Interim)  
Student Affairs Representative Ben Corpus  
Associated Student Representative    
Associated Student Representative    
Senate Staff RJ Enriquez